Anasayfa > Wordpress > WordPress Güvenlik Eklentileri

WordPress Güvenlik Eklentileri

Merhaba arkadaşlar kendimde bir WordPress tabanlı web site kullandığım için WordPress Güvenlik Eklentileri ile ilgili bir yazı yazayım dedim. Eğer sizinde WordPress tabanlı bir web siteniz var ise ve güvenliğiyle ilgili bir şey yapmadıysanız birlikte bakalım. Bu yazıda WordPress login olmaya çalışarak siteye saldırı yapanları önlemek için 2 eklentiden bahsettim lafı fazla uzatmadan yazıya geçelim.

 

WordPress wp-admin Değiştirme Eklentisi

 

WordPress, web sitelerinin vazgeçilmez bir numaralı alt yapısı. Gerek kolay kurulumu gerek admin panelinin kullanıcı dostu olması ve SEO ile uyumlu bir yapısı olması günümüzde çoğu web sitenin hatta PlayStation, Gittigidiyor, Linkedin gibi büyük sitelerin bile tercih etmesinin nedenleri arasında. Fakat bu alt yapıda güvenlik açıkları oldukça popüler. Bu güvenlik açıklarını gidermek için bir çok WordPress Güvenlik Eklentileri bulunmakta.

 

 

Bir WordPress kurduğunuz zaman ilk yapmanız gerekenlerin başında wp-admin girişini değiştirmek geliyor. Bir eklenti sayesinde yapılan bu değişiklik wp-admin giriş denemesi yapacak saldırganları büyük ölçüde durdurmakta. Böylece wp-admin girişini kendinize göre değiştirerek artık siteadresi.com/wp-admin yerine siteadresi.com/istediginizkelime şeklinde giriş yapabilceksiniz. E bu girişi de sadece siz bilirseniz aslında büyük ölçüde WordPress Güvenliğini sağlamış olursunuz. WordPress Güvenlik Eklentisini aşağıdaki bağlantıda indirebilirsiniz.

 

 

wp-admin değiştirme eklentisi

 

 

WordPress wp-admin değiştirme eklentisi için tıklayınız

 

Admin panelinden eklentiler kısmında yeni ekleye girerek eklentiyi aratın kurun ve etkinleştirin. Daha sonra Eklentiler kısmından Settings‘e tıklayarak en altta bulunan Login url‘yi değiştirerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

 

WordPress XML-RPC Kapatma Eklentisi

 

Fakat bununla bitmiyor. wp-admin ile girilmese bile kendilerini mobil olarak gösterip WordPress‘in diğer girişi olan XML-RPC girişinden girmeye çalışan saldırganlarda oluyor. Bunun içinde farklı bir WordPress Güvenlik Eklentisi olan XML-RPC Kapatma eklentisi sayesinde bu açıktan da kurtulabilirsiniz.

 

WordPress Disable XML-RPC eklentisi için tıklayınız

 

Bu eklentiyide aynı şekilde Eklentiler kısmından indirip kurup etkinleştirebilirsiniz. Diğeri gibi bunda ekstra bir ayar yapmanıza gerek yok. Etkinleştirdikten sonra kendi standart ayarlarını yapmakta.

 

Evet arkadaşlar bu WordPress Güvenlik Eklentileri sayesinde büyük ölçüde sitemizdeki giriş açıklarını kapatmış oluyoruz. Umarım işinize yaramıştır. Eğer bir sorunuz veya sorununuz var ise yorumlarınızı bekliyorum elimden geleni yaparım 🙂

 

 

Paylaş