Sony, PlayStation 5’in Tutarlı Fiyatlı Olmayacağını Belirtti

Sony ve Microsoft, bu yılın sonlarına sahih piyasaya sürecekleri yeni nesil donanımlarıyla konsol savaşlarını tekrar başlatacak. PlayStation 5'in donanımıyla oyun yerküresinin seyrini değiştirecek özellikler sunacağı sıklıkla konuşuluyor. Lakin gayri yandan PS5'in fiyatı, kullanıcıların en çok merak ettiği hususlardan biri olmaya da devam ediyor.

Sony, kısa mühlet evvel gerçekleştirilen bir mali raporlar toplantısında PlayStation 5'in fiyatına şimdi karar vermediğini belirttiler. Konsol üreticisi şu anda yeni konsolu ile ilgili güç seçimler yapıyor zira cihazın performansı arttıkça üretim maliyeti de artıyor. Sony, mevcut maliyet hesaplarına nazaran PlayStation 5'in 399 dolara satışa sunulmasının gerçekçi bir beklenti olmadığını söylüyor. Bu nedenle PlayStation 5'in PlayStation 4'ten daha pahalı olacağını net bir formda söyleyebiliriz.

Daha evvel yayınlanan haberler, Sony PS5'in üretim maliyetinin 450 dolar olduğunu sav ediyordu. Tanıtım ve ar-ge maliyetleri dahil edilirse, yekun maliyet 500 dolara yaklaşıyor. PS4'ün yekun üretim maliyeti 381 dolar olduğundan, 399 dolara satışa sunmak olağan bir yaklaşımdı. Ama, PS5'in 400 dolara satılma mümkünlüğü çok düşük görünüyor.

Sony'nin PS5 için DRAM ve flash bellek tedarik etme konusunda külfet yaşadığı da tez ediliyor. Bu zorluk, fiyatın yükselebileceği mealine geliyor. Analistler de PS5'in dezavantajlarından birinin fiyatı olabileceğine inanıyorlar. Birtakım söylentiler, PS5'in satış fiyatının 470 dolara yakın olabileceğini ve bunun konsol için bileşen seçimi ile ilgili olduğunu öne sürüyor.

Sony, PS5’in soğutma sistemini en verimli formda optimize etmeye çalışıyor ve bu da fiyatı artıracak öteki bir etken. PlayStation 5'in AMD'nin Zen 2 mimarisine dayanan kişisel bir işlemci kullanacağı ve frekansı 3.2GHz'e ulaşabilen işlemcinin performansının ilk PS4'ün yaklaşık 4 katı olacağı konuşuluyor.

Sony, daha evvel yaptığı açıklamada PlayStation 5'in bu yılın sonlarında duyurulacağını söylemişti. Lakin Sony, corona virüsünün daha da yaygınlaşması halinde planlarında ön görülemeyen düzeltmeler yapabileceklerini belirtti. Dolayısı ile corona virüsü, PlayStation 5'in çıkış tarihinin ertelenmesine neden olabilir.