Sağlık Bakanlığı ile e-Devlet COVID-19 Verileri Farklı Çıktı

11 Mart’ta Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görüldüğü andan beri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgının gidişatı ile ilgili sayıları düzenli olarak açıklıyor. Ancak Sağlık Bakanlığı’ndan dün açıklanan sayılarla, e-Devlet’te yer alan İstanbul’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden insan sayıları arasında ilginç bir fark ortaya çıktı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 28 Mart günü yaptığı açıklama ile 16 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Bakanın açıklamasının ardından e-Devlet’te bulunan “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Vefat Bilgisi Sorgulama” ekranında 28 Mart tarihinde İstanbul’da 20 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği bilgisi görüldü.

e-Devlet’te bulunan resmi verilere göre 28 Mart’ta İstanbul’da 262 kişi hayatını kaybetmiş durumda. Hayatını kaybeden insanların 21’inin ölüm sebebi ise bulaşıcı hastalık olarak belirlenmiş. Bulaşıcı hastalık nedeniyle hayatını kaybeden 20 kişinin ise ölüm sebebinin yanında parantez içinde COVID-19 ibaresi bulunuyor.

e-Devlet üzerinde görülebilen bilgi sayfasında yer alan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısının, Sağlık Bakanı Koca’nın açıkladığı sayılarla birbirini tutmaması önemli bir tartışmanın başlamasına neden oldu.

e-Devlet bilgi sayfasının ekran görüntülerinin paylaşılması üzerine Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaparak açıkladıkları verilerin güvenilir olduğunu belirtti. Bakanlıktan yapılan açıklamada geçen sene mart ayında hayatını kaybeden insan sayısı ile bu yıl mart ayında hayatını kaybeden insan sayısının benzer olduğu vurgulanırken, hayatını kaybeden insanların sayısı üzerinden bir tartışmanın yersiz olduğu ifade edildi.

İstanbul’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden insanların sayısının yayınlanmasının ardından e-Devlet’te bulunan “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Vefat Bilgisi Sorgulama” ekranına şu anda ulaşılamıyor. Sayfaya ulaşılmak istendiğinde “Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı” ibaresi ile karşılaşılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden kaynakların Independent Türkçe’ye yaptığı açıklamada Sağlık Bakanlığı ile e-Devlet verileri arasındaki farkın neden kaynaklandığının tespit edilemediği söylendi.