Mercan Resifleri, Tükenme Tehlikesiyle Karşı Zıdda

Günümüz yerküresi, beşeri faktörlerden kaynaklanan iklim değişikliği ve kirlilik üzere sorunlar yüzünden birçok pahasını kaybediyor. Olağanda doğal olarak oluşan ve ziyade uzun sürmeyen Avustralya yangınlarının bu sene aldığı hâl, bu şiddetli durumun yalnızca bir kanıtı. Birçok hayvan, kişilerin direkt ve dolaylı etkileşimleri nedeniyle hayat sahalarını yitiriyor. Pek çok bitki ve hayvan çeşidi, yok olma tehlikesiyle karşı zıdda kalıyor.

Ocean Sciences Meeting 2020 dâhilinde sunulan bir araştırma, asidik ve sıcak suların resif habitatlarını 2100 yılına kadar ortadan kaldırabileceğini gün yüzüne çıkardı. Bu habitatların büyük bir kısmının önümüzdeki 20 yıl içerisinde yok olacağı düşünülüyor.

Mercan resiflerinin 4’te 3’ü, 20 yıl sonraya kalmayabilir:

Bilim kişileri, mercan resiflerinin %70 ile %90’lık bir kısmının önümüzde 20 yıl içerisinde yok olacağını öne sürüyor. Bu durum, palyaço balığı üzere resiflerde yaşayan birçok tıbbın devamını tehlikeye atıyor. Mercan resifleri, birçok kendine has canlı çeşidine mesken sahipliği yapıyor.

Kimi kuruluşlar, bu kayıpları azaltmak için restorasyon formüllerine başvuruyor. Vazifeliler, laboratuvar ortamında yetiştirilen güçlü mercanları gitgide canlılığını yitiren mercan resiflerine naklederek bu habitatları restore etmeye çalışıyor ancak araştırma, 2100 yılına kadar restore edilebilecek bir resifin kalmayabileceğini söylüyor.

'Temizlik çalışmaları önemliyken iklim değişikliğini azaltmak daha da önemli'

Araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar, gitgide ısınan iklimin deniz ömrüne ne kadar zarar verebileceğini gözler önüne seriyor. Mütehassıslar, bu deniz altı habitatların kirlilik ve salınım üzere faktörlerden yüksek nispette etkilendiğini belirtiyor.

“Sahilleri temizleme ve kirlilikle savaş çalışmaları mükemmel. Bu çalışmalara devam etmeliyiz” tabirlerini kullanan biyocoğrafya kompetanı Renee Setter, açıklamalarına şu formda devam ediyor: “Bu kirlilik aksisi çalışmalar bir yana dursun, günün ahir bu habitatları kurtarmak için en değerli olan mevzu tekrar iklim değişikliği oluyor.”