Güney Kore ve Japonya Uzaya İki Yeni Uydu Fırlatacak

Ariane 5 roketi, bu gece Türkiye saatiyle 01.18'de Güney Kore ve Japonya'ya ilişkin iki uyduyu uzaya taşıyacak. Arianespace tarafından yapılan roket Fransız Guyanası'nda Kourou yakınlarındaki Guiana Uzay Merkezi'nden fırlatılacak. 58 dakikalık fırlatma süreci canlı da izlenebilecek. 

Space.com ve YouTube'dan izlenebilecek canlı yayının, fırlatmadan 15 dakika evvel başlaması bekleniyor. Ariane 5 roketinin en üstünde yörüngeye fırlatılacak uydu JCSAT-17 olacak. JCSAT-17'nin Japonya ve civarındaki nahiyelerde yaşayan kullanıcılara esnek, yüksek bant aralığında muhabere imkânları sunacak bir muhabere uydusu olacağı açıklandı. Uydu, Tokyo merkezli Sky Perfect JSAT operatörüne ilişkin.

Ariane 5 roketinin fırlatılışını canlı izlemek için aşağıdaki ilişkiyi kullanabilirsiniz:

Öbür uyduysa GEO-Kompsat-2B. Bu uydu, hava iddiası yapanlar ve öteki bilim kişileri için gezegenimizin okyanuslarını ve öteki çevresel faktörlerini gözlemleyerek data sağlayacak. Kore Uzay Araştırma Enstitüsü tarafından kullanılacak olan uydu, 2018 yılında uzaya gönderilen GEO-Kompsat-2A ile entegrasyonlu çalışacak.

Öte yandan Avrupa Uzay Ajansı, yeni roketler üzerinde de çalışıyor. Ariane 6 ve Vega C roketlerinin bu yıl içerisinde tasarrufa hazır hale gelmesi bekleniyor.