GTA 4, 19 Mart’ta Tekrar Satışa Çıkacak

Medya oyun dalının değerli isimlerinden bir tanesi olan Rockstar Games'in tanınan oyunlarından olan “GTA 4“, yaklaşık bir ay evvel Steam'den kaldırılmıştı. Rockstar Games'in neden bu türlü bir şey yaptığı birinci etapta anlaşılamamış, GTA 4'e ilişkin DLC'lerin hala satışta olması ise başları karıştırmıştı. Yaşanan hadiseden kısa bir vade sonra açıklama yapan Rockstar Games, eser etkinleştirme anahtarı üretilemediği için GTA 4'ün satıştan kaldırıldığını açıklamıştı.

Rockstar Games şimdiyse yeni bir açıklama yaptı ve GTA 4'ün kısa bir mühlet sonra tekrar satışa sunulacağını açıkladı. Şirket yetkililerinin sözlerine nazaran GTA 4, 19 Mart itibarıyla tekrar satın alınabilir olacak. Şirket, yine listeleyeceği GTA 4'ü, “Grand Theft Auto 4: Complete Edition” ismiyle şahsi bir sürüm olarak satacak.

Grand Theft Auto 4: Complete Edition, hem GTA 4'ün kendisini hem de Steam'de satışı devam eden “Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City” isimli ek paketi içerecek. Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara nazaran bu hususî sürüm, mevcut sürümdeki oyun kayıtlarını destekleyecek. Yani oyunseverler, GTA 4'ü yine satın almaları halinde oyuna kaldıkları taraftan devam edebilecekler.

Yenilenen GTA 4, çok oyunculu olarak oynanamayacak

Rockstar Games tarafından yapılan açıklamalara göre Grand Theft Auto 4: Complete Edition, Games for Windows Live hizmetine sahip olmayacak. Bilindiği üzere bu hizmet, GTA 4'ün çevrimiçi olarak oynanabilmesini sağlıyordu. Lakin yeni sürümde oyunseverler, GTA 4'ü yalnızca çevrimdışı olarak oynayabilecekler.

GTA 4'ün Steam satışlarının durdurulmasının esas nedeni, GTA 4'e ilişkin eser aktifleştirme anahtarlarının Games for Windows Live tarafından yapılıyor olması ve bu hizmette artık kodların tükenmiş olmasıydı. Rockstar Games, oyunu tekrar piyasaya sürebilmek için GTA 4 ile Games for Windows Live'in münasebetini kesmek durumunda kaldı. Bu da oyunun çevrimiçi modunun kullanılamaz hale gelmesine neden olmuş durumda.

Rockstar Games, Grand Theft Auto 4: Complete Edition'ı mevcut müşterileri için de fiyatsız bir güncelleme olarak sunacak. Şirket, geçtiğimiz devirlerde GTA 4 ve Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City ek paketini almış olan tüm oyunseverlere yeni bir kod gönderecek ve bu oyunseverler, verilecek olan kod dahilinde GTA 4 sürümlerini güncellemiş olacaklar.