Apple telefon fiyatlarına zam yaptı! 1 Nisan şakası değil!

Bilindiği üzere Aralık ayının sonlarına doğru Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgını kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı. Hali hazırda Türkiye’de dahil olmak üzere dünya genelindeki pek çok ülke bu salgınla mücadele halinde.

Salgının küresel boyutlara ulaşması ister istemez ekonomik sıkıntıları da beraberinde getirdi. Bu bağlamda pek çok sektörde peşi sıra tedbirler alındı. Ticaretin durma noktasına geldiği bazı sektörlerde ise ürünlerin fiyatları büyük oranda düştü. Nitekim bu sektörler arasında akıllı telefon pazarı da yer alıyor.

Apple telefon fiyatlarına zam yaptı! 1 Nisan şakası değil!

Son dönemde akıllı telefon fiyatlarının az da olsa düştüğünü söylemek mümkün. Zira üreticiler de durumun farkında oldukları için düşen fiyatlara çık aldırış etmiyorlar.

Lakin Apple dünya bu durumdayken bile zam yapmayı ihmal etmiyor. Cupertino merkezli şirket, kısa süre önce Hindistan’da vergi oranlarının yüzde 12’den yüzde 18’e çıkmasını fırsat bilerek telefon fiyatlarını yaklaşık olarak yüzde 5 oranında arttırdı. Apple’ın bu kararı Hindistan’da tepki toplarken, Xiaomi ve Oppo da bu ülkedeki fiyatlarını az da olsa arttırma kararı aldı.

Açık konuşmak gerekirse böyle bir ortamda, şartlar ne olursa olsun akıllı telefon fiyatlarını arttırmak hiç de doğru bir davranış değil. Hele ki Apple için. Zaten telefonlarını uçuk kar marjlarıyla satıyorlar. Bir de bunun üzerine artan düşük oranlı vergileri de kullanıcılara yansıtma derdindeler.