Akıllı Telefon Bağımlılığı Üzerinde Yapılan Yeni Araştırma

Yeni yapılan bir araştırmaya göre akıllı telefon bağımlılığının dimağımızın halinde ve büyüklüğünde yaptığı değişiklikler, uyuşturucu bağımlılığının beynimiz üzerinde yaptığı değişikliklere benziyor. Alman araştırmacılar, akıllı telefon bağımlılarının dimağlarının kritik ortamlarında gri unsur eksikliği olduğunu keşfettiler.

Akıllı telefon bağımlısı (SPA) bireylerin dimağlarından MRI tarayıcısı tarafından alınan imgeleri incelen araştırmacılar, akıllı telefon bağımlılarının dimağ faaliyetlerinde, bağımlı olmayanlara nazaran azalma keşfetti. Akıllı telefon bağımlılarının beyinlerindeki yapılar ve gri husustaki azalış eğilimleri, uyuşturucu bağımlılarının beyinleriyle benzerlik gösteriyor.

Uyuşturucu bağımlılarının dimağına benziyor:

Addictive Behaviors mecmuasında yayınlanan çalışmada bilim kişileri, 22'si akıllı telefon bağımlısı olmak üzere 48 kişinin dimağlarından alınan manzaraları inceledi. Sonuçlara bakılırsa bağımlıların sol ön insula, serebral ve parahipokampal korteks nahiyelerinde gri husus azalması görülüyor. İnsuladaki gri unsur azalmasıyla husus bağımlılığı arasındaki münasebet daha evvel de gösterilmişti.

Bilim kişileri, araştırmalarıyla birlikte telefon kullanımıyla beynin fizikî değişimi arasındaki bağa ait birinci kanıtı gösterdiklerini belirtiyorlar. Heidelberg Üniversitesi araştırmacıları, gitgide tanınan hâle gelen akıllı telefonların zararsız olduğuna ait iddiayı sorguladıklarını lisana getiriyorlar. Akıllı telefon bağımlılığı, bilim kişileri ve tabipler arasında, mahsusen evlatların da bu cihazlarla daha çokça vakit geçirmeye başlamalarıyla birlikte telaş uyandırıyor. 

İngiltere'de, 5 ile 16 yaşları arasındaki 2.167 evlatla yapılan araştırmaya göre 11 yaşına kadar 10 evlattan 9'unun kendi akıllı telefonu oluyor. Ortaokul çağındaki gençlerinse neredeyse tamamında akıllı telefon bulunuyor. Araştırma, evlatların %57'sinin telefonlarıyla birlikte uyuduğunu gösterirken çocukların %39'u akıllı telefonları olmadan yaşayamayacaklarını söylüyorlar. 

Araştırma, telefonların evlatların hayatını nasıl kontrol altına aldığını gösterirken telefon bağımlılığının ruhsal ve sıhhate yönelik tesirlerinin hâlâ tam olarak anlaşılamaması kaygı yaratıyor.