50 Kiloluk Demir Örsün Civada Yüzdüğünü Gösteren Görüntü

CodyDon Reeder isimli YouTuber, Cody’sLab isimli YouTube kanalında ilmî bahislerle ilgili görüntüler paylaşıyor. Reeder’ın paylaştığı bir medya ise unsurların yoğunluklarının, unsurların hallerinden nasıl bağımsız olarak bir güç oluşturduğunu gözler önüne seriyor. 

CodyDon Reeder, yaptığı deneyde bir kaba likit civa boşaltıyor. CodyDon, civa boşalttığı kaba daha sonra 50 kilogram tartısında bir örs bırakıyor. Görüntüde örsün, civa içinde batmadığı net bir halde görülüyor. YouTuber, örsün batmasını sağlamak için örsün üzerine basınç uyguladığında dahi örs, civanın yüzeyine geri çıkıyor. 

Demir örsün civa içinde batmamasının temel sebebi aslında kolay fizik kuralları. Civanın yoğunluğu, örsün yoğunluğunun acilen derhal iki katı olduğu içi örs, civa içinde batmıyor. Birebir şey farklı özkütleye sahip unsurlar üzerinde de denenebilir. 

Bu konuda verilebilecek en şaşırtıcı örneklerden biri, bowling toplarının suda batmamasıdır. Standart bowling topları 3.5 ile 7 kilogram arasındadır. Fakat bir cismin likit içinde batıp batmaması cismin yüküne değil özkütlesine bağlı olduğundan bowling topları su içinde batmaz; tabi içine su girişi olmazsa.

Emsal bir işleyiş kişilerin su yüzeyinde kalmasını sağlıyor. İnsan vücudunun yoğunluğu metreküp başına 985 kilogramdır, göl ve akarsu üzere tatlı suyun yoğunluğu ise metreküp başına 1.000 kilogramdır. Deniz ve okyanuslarda bulunan tuzlu su ise tatlı sudan çok daha ağırdır. Tuzlu suyun yoğunluğunu artıran şey, içinde bulunan erimiş haldeki tuzdur. Bu nedenle beşerler tuzlu suda çok daha rahat bir halde yüzebilirler. 

CodyDon Reeder tarafından gerçekleştirilen bu ilgi alımlı deney, unsurların öz kütlesi yüksek likitlerin, kaldırma kuvvetleri ile neler yapabileceğini gösteriyor. Yeniden de CoyDon tarafından gerçekleştirilen deney, hanede yapmak için tehlikeli olabilir. İnsan sıhhatine zararlı olan civa ile yapılacak deneyler öncesinde gerekli tedbirler alınmalıdır. 

Demir örsün civa içinde batmadığını gösteren deneyin medyası: