Son Windows 10 Güncellemesi, Masaüstündeki Her Şeyi Siliyor

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft'un son işletim sistemi Windows 10, bugün milyonlarca bilgisayara hayat veriyor. Kullanıcıların büyük bir kısmı Windows 10 kullanmaktan mutlular lakin Microsoft, hengam vakit yaşattığı problemlerle tüketicilerin canını sıkıyor. Bu bağlamda Microsoft'un, Windows 10 için sunduğu güncellemelerin de ehliyetsiz kaldığını açıkça söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz devirlerde sizlere onlarca Windows 10 haberi paylaştık. Bu haberlerin büyük bir kısmı, Microsoft'un sunduğu güncellemelerden sonra yaşanan problemler ile ilgiliydi. Microsoft, bilinen meseleleri gidermek ve Windows 10'un performansını artırmak için sistemli olarak güncelleme yayınlıyor fakat birtakım güncellemeler beraberinde yeni sorunlar da getiriyordu. Artık, Microsoft'un yayınladığı yeni bir güncelleme de farklı bir sorun ile gündeme geldi.

Microsoft, kısa bir müddet evvel “KB4532693” kodlu güncellemeyi Windows 10 kullanıcılarının hizmetine sundu. Bu güncellemenin kullanılmaya başlamasıyla birlikte patlak veren yeni sorun, kullanıcıların masaüstlerinde nokta alan tüm dosyalarının silinmesine neden oluyor. Microsoft'un resmi forumlarında pek çok kullanıcı tarafından bildirilen bu sorunun, Microsoft'un da takibinde olduğu açıklandı.

Laf konusu güncellemeyi yüklemeniz durumunda, benzeri bir sorunu yaşama ihtimaliniz bulunuyor. Ama laf konusu güncellemeyi aslında yüklediyseniz ve rastgele bir sorun da yaşamadıysanız, kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Zira pek çok kullanıcı, masaüstünde tuttuğu olgularının tümünün silindiğini ve bir daha kurtaramadığını söz ediyor.

Yapılan incelemelere nazaran Microsoft'un son güncellemesi, kullanıcılara ilişkin profilleri tekrar isimlendiriyor ve taşıyor. Bu da beraberinde, masaüstünde bulunan belgelerin silinme problemini ortaya çıkarıyor. Velev kimi kullanıcılara nazaran son güncelleme, bilgisayarda bulunan tüm belgeleri siliyor ve bilgisayarın güya formattan yeni çıkmış üzere bir hal almasına yol açıyormuş.

Microsoft'un son güncellemesinin neden olduğu sorunun kaç kullanıcıyı etkilediği şu an için bilinmiyor. Aslına bakacak olursak bu durumu tespit etmek de neredeyse mümkün değil. Gelgelelim bilinen bir şey var ki; Microsoft bu durumun farkında ve düzeltmeler için uğraşıyor. Şayet bu güncellemeyi şimdi yüklemediyseniz, Windows 10 güncellemelerini bir müddetliğine kapatmayı tercih edebilirsiniz.