Google Stadia; Samsung, Asus ve Razer Telefonlara Geliyor

Google'ın bulut tabanlı oyun servisi olan Stadia, artık yalnızca Pixel telefonlar için değil; Samsung'un 13 modelinde, Asus ve Razer'ın birkaç oyun telefonunda da kullanılabilecek. Elbette bundan yararlanmanız için Stadia'nın denetim cihazını kablosu ile telefonunuza bağlamanız gerekecek.

Google'ın birinci vakitlerde sadece kendi telefonları olan Pixel cihazları için destek vermesi, birçok kullanıcıdan reaksiyon toplamıştı. Şimdiyse Google'ın hamlesi, bahsi geçen markaların telefon sahiplerinin yüzünü güldürebilir.

İşte Google Stadia desteği gelen akıllı telefonlar:

  • Samsung Galaxy S8, S8 Plus, S8 Active, Note8, S9, S9 Plus, Note9, S10, S10 Plus, Note10, S20, S20 Plus ve S20 Ultra
  • Asus ROG Phone ve Asus ROG Phone 2
  • Razer Phone ve Razer Phone 2 

Bu telefonlarda Google Stadia pratiği artık çalışacak. Aslında daha evvelki birçok kişi, Stadia'ya Chrome masaüstü modunu kullanarak ulaşabiliyordu gelgelelim bu pek verimli bir usul değildi. 

Stadia, şu anda bünyesinde Red Dead Redemption 2, NBA 2K20, Football Manager 2020 gibi 42 tane oyun barındırmakta. Ocak ayında açıklanan haberlere oyun sayısının yakın hengamda 120'ye ulaşması bekleniyor. Ayrıca yeni özelliklerin ekleneceği de gelen malumatlar arasında. 4K desteği, Google Asistan iyileştirmeleri ve kablosuz Stadia denetim cihazı gelmesi beklenen yenilikler arasında.

Şimdi memleketimizde satışa sunulmayan Stadia'nın yurt dışı satış fiyatı 129 dolarken (782 TL) Türkiye için bir fiyat açıklanmış değil. Stadia; Stadia Pro ve Stadia Base olarak 2'ye ayrılıyor. Stadia Base ücretsizken Stadia Pro, ayda 10 dolar (60 TL) ödeyerek kullanılabiliyor. Platformda Pro'ya hususî indirimler yapılmakta ve daha düzgün imaj kalitesi sunulmakta.