CryEngine Motorlu Warface, Nintendo Switch’e Uyarlandı

Nintendo’nun el konsolu Switch, oyun kütüphanesini genişletmeye devam ediyor. Switch’in kütüphanesini genişleten oyunlar arasındaysa farklı platformlara çıkan ve daha sonra Switch’e uyarlanan oyunlar da bulunuyor. 

Switch’e uyarlanan son oyunsa oynaması fiyatsız, FPS (Birinci Şahıs Nişancı) çeşidindeki Warface oldu. Warface, ayrıyeten Switch’te CryTek’in CryEngine motorunu kullanan birinci oyun oldu lakin gayrı birçok yüksek kaliteli oyun uyarlamalarında olduğu üzere Warface’te de Switch uyarlaması için birtakım kısmalar yaşandı. Bu cins oyunların Switch’e uyarlanırken birtakım özelliklerinin kısılmasının sebebiyse konsolda kullanılan NVIDIA Tegra temelli donanımlar.

Oyunda değişikliğe gidilen özellikler:

My.Games, yayınladığı basın açıklamasında el konsolu modundayken 540p, TV modundayken 30 FPS/720p’ye kilitlenerek çalıştırılan kişiselleştirilmiş CryEngine motorunun imaj kalitesi ve performansta optimal dengeyi yakaladığı tabir edildi. 

Bu çözünürlüklerin Switch için bile epeyce düşük olduğunu da söylemek gerekiyor. Platformdaki birçok oyun, TV modundayken 1080p ya da 900p çözünürlükte, taşınabilir moddaysa 720p çözünürlükte çalışabiliyor lakin Doom ve The Witcher 3 üzere oyunlarda, oynanabilirliği korumak için çözünürlüğün HD’nin de altına düşürüldüğünü de eklemekte yarar var. 

Warface nasıl bir oyun?

Switch’e uyarlanan Warface, aslında yeni bir oyun değil. Oyun, PC için 2012 yılında artık kullanılmayan CryEngine 3’ün tanıtılması adına oynaması fiyatsız bir formda çıkmıştı. Doğal oyun, aradan geçen devir içerisinde çeşitli iyileştirmeler aldı, oyunun Xbox One X ve PlayStation 4 sürümlerine 4K çözünürlük desteği geldi. 

Warface’in Xbox One X ve PlayStation 4 konsollarına uyarlanan versiyonlarının başarılı olması ve oyuncular tarafından sevilmesi, oyunun 80 milyon kayıtlı oyuncuya ulaşmasını sağladı. Oyunun günün rastgele bir saatinde Steam’de de 2.000 kayıtlı oyuncu tarafından oynandığını söylemek gerekiyor.