Çıplak Selfieler Çekmeyi Engelleyen Akıllı Telefon: Tone e20

Yerküre üzerinde birçok çift, akıllı telefonları üzerinden birbirlerine çıplak fotoğraflar gönderiyor ve bu durum telefonlar ya da bulut sevisleri hacklendiğinde büyük bir meseleye dönüşüyor. Çünkü makûs niyetli kimselerin yahut siber saldırganların gönderilen çıplak fotoğrafları ele geçirerek işlediği cürümler, sıklıkla gündeme geliyor. Japon teknoloji üreticisi Tone, yaşanacak pişmanlıkların önüne geçecek yeni bir akıllı telefon tanıttı.

Tone, yeni bütçe dostu Android telefonu e20'yi tanıttı. Akıllı telefon 6,26 inçlik HD+ ekrana ve art tarafında 13 MP üçlü kamera kurulumuna sahip. Ancak Tone e20'nin en göze çarpan tarafı Smartphone Protection adı verilen yeni özelliği. Bu özellik, kamera pratiği içindeki yapay zeka yazılımı ile kullanıcıların çıplak selfieler çekmesini engelliyor.

Tone e20'nin imaj sürece algoritması, çıplak olarak bir çekim yaparsanız, o fotoğrafın galerinize kaydedilmesini engelliyor. Bu özellik Japonya'daki gençleri, bir gün pişman olabilecekleri fotoğraflar çekmelerine ve paylaşmalarına karşı muhafazayı amaçlıyor. e20, farklı bir kişinin telefonuna da bağlanabiliyor ve çocukları uygunsuz bir fotoğraf çekmeye çalışırsa ebeveynleri uyarıyor.

Cihazda Smartphone Protection özelliğinin yanı sıra 2.0 Ghz suratında 8 çekirdekli işlemci ve 64 GB depolama ortamı taraf alıyor. Ekranı 19.5:9 en uzunluk nispeti sunan telefonda, parmak izi sensörü de nokta alıyor. Gücünü 3.900 mAh'lik bataryadan alan telefon, Android 9.0 işletim sisteminde çalışıyor. 

Tone e20'nin fiyatı 180 dolar olarak belirlendi ve müsait fiyatlı bir seçenek olarak piyasaya sürülecek. Akıllı telefonun yapay zeka özelliğine benzeri sistemler, Facebook ve Google üzere şirketler tarafından yasadışı içeriklerin yayılmasını durdurmak için de kullanılıyor.